Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü

Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü, uluslararası düzeyde lisans ve lisansüstü matematik eğitimi vermek üzere kurulmuştur. Gerek araştırmacı matematikçi ve akademisyen, gerekse iş dünyasında gereksinim duyulan matematikçiler yetiştirir. Bu amaca yönelik olarak her yıl 20 kapsamlı burslu, 8 destek burslu, ve 10 burssuz olmak üzere toplam 38 öğrenci lisans programına kabul edilmektedir. Küçük sınıflarda öğrenciler kendi yetenek ve ilgi düzeyleriyle uyumlu bir eğitim alma olanağı bulmaktadırlar. Öğretim üyelerimiz uluslararası düzeyde arastırma ve yayın yapan, konularında güncel gelişmeleri takip eden, değişik uluslara mensup araştırmacılardır.

Bilkent Üniversitesi hızlı bir hatla İnternet'e bağlıdır. Bu bağlantı sayesinde öğrencilerimizin dünya üzerindeki tüm elektronik matematik arşivlerine erişimi sağlanmıstır. Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi tüm uluslararası matematik araştırma dergilerine abonedir. Matematik konusunda yeni çıkan ve araştırmaya yönelik bir değeri olan tüm kitaplar öğretim üyelerimizin seçimiyle kütüphaneye alınmaktadır.

Matematik nedir?

Matematik tarihte toplumları yönetenlerin tarım, askerlik ve vergi gibi temel ihtiyaçlarına cevap vermek için ön plana geçmiş, bilgi birikimi arttıkça yeni bilim dallarına hayat vererek gelişmesini sürdürerek gelmiş, çağdaş teknolojinin ve bilimin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Bugün matematiği yoğun olarak kullanan diğer bilim dallarını saymazsak yalnız matematik başlığı altında yüze yakın ana konu ve yüzlerce alt konu vardır. Her yıl binlerce teoremin yayınlandığı, yüzlerce bilimsel toplantının düzenlendiği son derece aktif bir daldır matematik.

Matematikte çözülecek problem kaldı mı?

Matematikte bir problemin çözülmesiyle elde edilen bilgiler genellikle bambaşka sorulara ve çözülmesi gereken çok değişik problemlere yol açar. Örneğin M.Ö. 250 yıllarında kaç tane asal sayı var sorusu çözüm bekliyordu. Sonsuz tane asal sayı olduğu anlaşılınca, yani o problem çözülünce, verilen bir sayıdan küçük kaç tane asal sayı olduğu sorusu doğal olarak ortaya çıktı. Bu soruya asimptotik bir cevap ancak yirminci yüzyılın başlarında verilebildi. Yani çözümü bulmak yaklaşık iki bin yıl sürdü ve bu süre içinde bu problemle uğraşanlar bu çözüme katkı yapacak binlerce yeni sonuç buldular! Şimdi ise asal sayıların dağılımını daha iyi anlamaya yönelik olan Riemann Hipotezi hala çözüm bekliyor. Ayrıca, aralarındaki fark iki olan asallardan (ikiz asallar) kaç çift olduğu da henüz bilinmiyor. Bunlar sadece sayılar teorisinin başlangıç konularından bir kaç problem. Sayılar teorisinin derinliklerinde daha pek çok problem olduğu gibi matematiğin diğer dallarında da bunlara benzer yüzlerce ilginç ve çözülmesi gereken problem var.Matematikte ilginizi çekecek bir problemi mutlaka bulacaksınız!

Mezunlar hangi alanlarda çalışmaktadırlar?

Bilkent Matematik Bölümü mezunlarının çalışma alanları ile istatistiki bilgilere Mezunlarımız linkinden ve Meslek Tanıtım sunumumuzdan ulaşabilirsiniz.

Alisbah bursu nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk matematikçilerinden Orhan Alisbah adına ailesi Bilkent Matematik Bölümü öğrencilerine burs vermektedir. Alisbah bursu her sene Bilkent Matematik bölümünde okuyan en başarılı bir lisans ve bir lisansüstü öğrencisine verilmektedir. Burs miktarı lisans öğrencisi için 2000 ABD dolarıdır. Alisbah bursu için detaylı bilgiye Alisbah Ödülleri linkinden ulaşabilirsiniz.


Bilkent Matematik Bölümü ile ilgili daha fazla bilgi için MESLEK TANITIM sunumumuzu inceleyebilir, videolarımızı izleyebilir, sorularınız için bize yazabilirsiniz.


Matematik Bölümü
Bilkent Üniversitesi
06800 Ankara
Telefon: (312) 290 15 86 / 266 43 77
Faks: (312) 266 45 79