Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü

Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü uluslararası düzeyde araştırmaya yönelik lisans ve lisansüstü eğitimi vermek üzere kurulmustur. Bu amaca yönelik olarak her yıl az sayıda ve yetenekli öğrenci lisans programına kabul edilmektedir. Küçük sınıflarda öğrenciler kendi yetenek ve ilgi düzeyleriyle uyumlu bir eğitim alma olanağı bulmaktadırlar. Lisans programı öğrencinin matematikte doktora yapacağı varsayılarak düzenlenmektedir. Özellikle üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri dönem projeleriyle kendilerini lisansüstü tez çalışmalarına hazırlamaktadırlar.

Öğretim üyelerimiz uluslararası düzeyde arastırma ve yayın yapan, konularında güncel gelişmeleri takip eden ve değişik uluslara mensup araştırmacılardır. Bu kadroyla verdiğimiz tüm dersler öğrencilerimizin araştırmaya özendirilmesi ve yönlendirilmesini amaçlar.

Matematikçi olmayı düşünen ve matematiği bir hayat tarzı olarak gördüğü halde bu konuda kendisini yalnız hisseden tüm gençlerin bölümümüzü bir kez ziyaret etmesini öneririz!

Bilkent Üniversitesi hızlı bir hatla Internet'e bağlıdır. Bu bağlantı sayesinde öğrencilerimizin dünya üzerindeki tüm elektronik matematik arşivlerine erişimi sağlanmıstır. Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi tüm uluslararası matematik araştırma dergilerine abonedir. Matematik konusunda yeni çıkan ve araştırmaya yönelik bir değeri olan tüm kitaplar öğretim üyelerimizin seçimiyle Kütüphaneye alınmaktadır.

Matematik nedir?

Matematik tarihte toplumları yönetenlerin tarım, askerlik ve vergi gibi temel ihtiyaçlarına cevap vermek için ön plana geçmiş, bilgi birikimi arttıkça yeni bilim dallarına hayat vererek gelişmesini sürdürerek gelmiş, çağdaş teknolojinin ve bilimin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Bugün matematiği yoğun olarak kullanan diğer bilim dallarını saymazsak yalnız matematik başlığı altında yüze yakın ana konu ve yüzlerce alt konu vardır. Her yıl yüzbin civarında teoremin yayınlandığı, yüzlerce bilimsel toplantının düzenlendiği son derece aktif bir daldır matematik.

Matematik lisans programında neler öğrenilir?

Bölümümüzdeki lisans eğitimi gelecekte araştırma yapacak ve yeni sonuçlar bulacak bir araştırmacıya gerekli olan bilgileri, dünyadaki gelişmeleri de takip ederek vermeye yöneliktir. Öğrencilerimizin mezun olunca süratle araştırmaya yönelmelerini sağlamak birinci hedefimizdir. Matematik Bölümüne her yıl 20 kapsamlı burslu, 10 destek burslu, 10 burssuz olmak üzere toplam 40 öğrenci alınmaktadır.

Alisbah bursu nedir?

Ünlü Türk matematikçi Orhan Alisbah adına ailesi Bilkent Matematik Bölümü öğrencilerine burs vermektedir. Alisbah bursu her sene Bilkent Matematik bölümünde okuyan en başarılı bir lisans ve bir lisansüstü öğrencisine verilmektedir. Burs miktarı lisans öğrencisi için 2000 ABD dolarıdır. Alisbah bursu için detaylı bilgiye Alisbah Awards linkinden ulaşabilirsiniz.

Matematikte çözülecek problem kaldı mı?

Matematikte bir problemin çözülmesiyle elde edilen bilgiler genellikle bambaşka sorulara ve çözülmesi gereken çok değişik problemlere yol açar. Örneğin MÖ 250 yıllarında kaç tane asal sayı var sorusu çözüm bekliyordu. Sonsuz tane asal sayı olduğu anlaşılınca, yani o problem çözülünce, verilen bir sayıdan küçük kaç tane asal sayı olduğu sorusu doğal olarak ortaya çıktı. Bu soruya asimptotik bir cevap ancak yirminci yüzyılın başlarında verilebildi. Yani çözümü bulmak yaklaşık iki bin yıl sürdü ve bu süre içinde bu problemle uğraşanlar bu çözüme katkı yapacak binlerce yeni sonuç buldular! Şimdi ise asal sayıların dağılımını daha iyi anlamaya yönelik olan Riemann Hipotezi hala çözüm bekliyor. Ayrıca, aralarındaki fark iki olan asallardan, ikiz asallar, kaç çift olduğu da henüz bilinmiyor. Bunlar sadece sayılar teorisinin başlangıç konularından bir kaç problem. Daha sayılar teorisinin derinliklerinde pek çok problem olduğu gibi matematiğin diğer dallarında da bunlara benzer yüzlerce ilginç ve çözülmesi gereken problem var.

Matematikte ilginizi çekecek ve hayat boyu uğraşmanızı sağlayacak bir problemi mutlaka bulacaksınız!

Bu konuda şu siteyi ziyaret etmenizi öneririz: Binyılın Problemleri

Bölümümüz ve özellikle Matematik hakkında soracağınız sorulara cevap vermekten zevk alacağız.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılara başvurabilir ya da bizimle temasa geçebilirsiniz.


Bilkent Fen Fakültesi

Bilkent Üniversitesi

Department of Mathematics
Bilkent University
06800 Ankara, Turkey
Phone: +90 (312) 290-1586 / 266-4377
Fax: +90 (312) 266-4579